24.05.2024r. uczniowie naszej szkoły: Jakub Klimek, Jakub Ogórek, Jakub Szadkowski, Krzysztof Luchowski oraz Jakub Wasilewski pod opieką p. Marzeny Jasnowskiej wzięli udział w międzygminnym konkursie: „Bezpieczna praca w gospodarstwie rolnym” zorganizowanym w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Poświętnem przez Oddział Regionalny Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Łodzi oraz Państwową Inspekcję Pracy w Łodzi w oddziale w Piotrkowie Tryb. Reprezentanci naszej szkoły zajęli II miejsce wykazując się znajomością prawidłową funkcjonalnością maszyn rolniczych i zagrożeń występujących podczas prac w gospodarstwie rolnym.
AKTUALNOŚCI
Konkurs
Wycieczka do Mandorii
24 maja 2024 roku odbyła się szkolna wycieczka do magicznego parku rozrywki „Mandoria” w Rzgowie. Jest to miejsce, gdzie atrakcje i wystylizowane otoczenie uzupełniają się wzajemnie, tworząc doskonałą przestrzeń do zabawy, pogłębiania więzi i spędzenia czasu w prawdziwie zwariowany sposób. Wszystkie znajdujące się w parku karuzele czy roller-coastery stanowią część tętniącego życiem renesansowego miasta – Miasta Przygód. Dzięki temu „Mandoria” bawi niezależnie od wieku i za każdym razem oferuje nowe wrażenia. A tak bawiliśmy się my - uczniowie klasy 1 A i 1 B. Było wspaniale!
Opiekunki: Irena Rochala, Jolanta Walas, Agnieszka Gierach i Marzena Jasnowska - też bardzo zadowolone.
14
Wycieczka w Beskidy
23 maja i 24 maja 2024 roku odbyła się dwudniowa wycieczka w Beskidy. W wycieczce brało udział 44 uczniów trzech klas siódmych oraz troje uczniów klasy 6A.
Uczniowie wraz z opiekunami: panią Anną Wójciak, panią Moniką Stępniak, panią Katarzyną Jankowską i panią Moniką Franas wjechali kolejką gondolową na Szyndzielnię, szczyt w paśmie Beskidu Śląskiego wznoszący się na wysokość 1028 metrów nad poziom morza. Następnie wycieczka przeszła szlakiem beskidzkim przez Magórę i Klimczok do Szczyrku. W pamięci na długo pozostaną piękne plenery i wspomnienia.
Drugiego dnia grupa pojechała do Zabrza, gdzie wszyscy z zainteresowaniem oglądali wnętrze Sztolni Królowa Luiza. Główną atrakcję stanowiło przepłynięcie łodziami pod ziemią szlakiem zabytkowych szybów kopalnianych. Ponadto, uczniowie mieli okazję uczestniczyć w warsztatach rękodzielniczych, dzięki którym nauczyli się jak wyrabiać mydełka z węglem aktywnym, posiadającym doskonałe właściwości bakteriobójcze.
Wszystkim uczestnikom dopisywały świetne humory.
7
Mistrzostwa międzygminne oraz mistrzostwa powiatu tomaszowskiego w czwórboju lekkoatletycznym chłopców /Igrzyska Dzieci/
W dniu 24.05.2024 w Tomaszowie Mazowieckim /na stadionie przy SP1/ odbyły się mistrzostwa międzygminne oraz mistrzostwa powiatu tomaszowskiego w czwórboju lekkoatletycznym chłopców. Odbywały się one w jednej grupie wiekowej - Igrzyska Dzieci /ID/ czyli klasa VI i młodsi. Każdy zawodnik brał udział w czterech konkurencjach lekkoatletycznych: bieg na 60m, rzut piłeczką palantową, skok w dal oraz bieg na 1000m. Wyniki osiągnięte w tych konkurencjach przeliczało się na punkty. Suma punktów decydowała o miejscu w zawodach.
Nasza drużyna w składzie: Mikołaj Miniak, Maciej Miniak, Gabriel Majchrzak, Filip Krukowski, Jan Kobyłecki, Jakub Trzonek zajęła II miejsce w zawodach międzygminnych oraz VII miejsce w zawodach powiatowych.
Nauczycielami przygotowującymi uczniów do tych zawodów byli KONRAD KĘPA i WITOLD SZALIŃSKI.
Spotkanie z sędzią międzynarodową
W piątek 24 maja uczniowie naszej szkoły spotkali się z sędzią międzynarodową piłki nożnej Moniką Mularczyk. Pani sędzia jest absolwentką naszej szkoły i opowiadała uczniom o swoich początkach ze sportem i swojej drodzę do sędziowania. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali i oglądali zdjęcia z wyjazdów i meczów, które pani Monika Mularczyk sędziowała. Na koniec uczniowie mogli otrzymać autograf.
13
Mistrzostwa międzygminne oraz mistrzostwa powiatu tomaszowskiego w czwórboju lekkoatletycznym dziewcząt /Igrzyska Dzieci/
W dniu 22.05.2024 w Tomaszowie Mazowieckim /na stadionie przy SP1/ odbyły się mistrzostwa międzygminne oraz mistrzostwa powiatu tomaszowskiego w czwórboju lekkoatletycznym dziewcząt. Odbywały się one w jednej grupie wiekowej - Igrzyska Dzieci /ID/ czyli klasa VI i młodsi. Startowało 9 szkół z naszego powiatu. Każda zawodniczka brała udział w czterech konkurencjach lekkoatletycznych: bieg na 60m, rzut piłeczką palantową, skok w dal oraz bieg na 600m. Wyniki osiągnięte w tych konkurencjach przeliczało się na punkty. Suma punktów decydowała o miejscu w zawodach.
Nasza drużyna w składzie: Karolina Przyborek, Iga Siwczak, Nikola Szymańska, Otylia Żelazek, Maja Gromek oraz Kornelia Dobosz zajęła I miejsce w zawodach międzygminnych oraz III miejsce w zawodach powiatowych.
Nauczycielami przygotowującymi uczniów do tych zawodów byli KONRAD KĘPA i WITOLD SZALIŃSKI.
Poniżej zdjęcia z mistrzostw powiatu w czwórboju lekkoatletycznym:
Programujemy roboty
22 maja uczniowie klasy 6 A wzięli udział w lekcji otwartej z informatyki, którą prowadziła pani Monika Trzonek. Lekcja poświęcona była robotom, a w szczególności robotowi mBot2. mBot2 to robot edukacyjny nowej generacji zaprojektowany do nauki informatyki i wpierania tzw. edukacji STEAM. Uczniowie nie po raz pierwszy programowali mBota, ale w trakcie tej lekcji po raz pierwszy układali program z wykorzystaniem czujnika ultradźwiękowego. mBot2 posiada nadajnik i odbiornik ultradźwiękowy, który znajduje się z przodu robota i przypomina jego oczy. Zaprogramowane przez uczniów roboty poruszały się po wyznaczonym torze i omijały przeszkody wykorzystują do tego czujnik ultradźwiękowy. W trakcie zajęć uczniowie mieli również możliwość podejrzenia druku 3D na drukarce Banach School. W tle drukował się tangram, który będzie wykorzystany na lekcjach matematyki.
14
Wyjazd na przedstawienie teatralne pt.:” Pocahontas”
Dnia 22.05.2024r. przedszkolaki z Czerniewic wybrały się do MDK w Rawie Mazowieckiej na przedstawienie teatralne pt. "Pocahontas". Spektakl został przygotowany przez Katolicki Teatr Edukacji z Krakowa. Pocahontas zadziwiła i oczarowała wszystkich swoim wdziękiem oraz ciekawością świata. Na scenie można było zobaczyć również przyjaciół Pocahontas i ich niesamowite przygody. Niewątpliwie walorami przedstawienia były interesujące kostiumy i rekwizyty, charakteryzacja bohaterów, ciekawa sceneria, indiańska muzyka i taniec. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem oglądały przygody głównych bohaterów.
13
Higiena jamy ustnej – spotkanie z panią Kingą Kaczmarek
W dniu 21 maja 2024 w naszej szkole uczniowie klas 0, I i II uczestniczyli w programie profilaktycznym „Higiena jamy ustnej „ .
W ramach tego programu gościliśmy p. Kingę Kaczmarek z Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej z Tomaszowa Mazowieckiego. Pani Kinga przeprowadziła ciekawe zajęcia dla naszych uczniów. Poruszone zostały tematy: budowa zęba oraz rodzaje zębów i różnice w ich budowie, jak dbać o zęby aby zawsze były lśniące i zdrowe bez próchnicy, jakie przyrządy do czyszczenia jamy ustnej są nam potrzebne. Nie zabrakło również zębowych ciekawostek i zagadek.
Najważniejszą częścią zajęć profilaktycznych były wskazówki jak nie dopuścić do powstawania próchnicy czyli odpowiednia higiena jamy ustnej oraz prawidłowe odżywianie. Spotkanie było interesujące i pouczające dla dzieci. Przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Uczniowie słuchali z bardzo dużym zainteresowaniem, zadawali pytania, dzielili się własnymi doświadczeniami i spostrzeżeniami.
Bardzo dziękujemy pani Kindze Kaczmarek za poświęcony nam czas .
5
Edukacja z wojskiem
20 maja uczniowie klas siódmych wzięli udział w programie edukacyjno-obronnym "Edukacja z wojskiem", którego głównym celem było podniesienie świadomości dzieci i młodzieży w obszarze bezpieczeństwa i obronności.
35
Warsztaty taneczne w naszej szkole
17 maja 2024 roku instruktor Michała Gawlik poprowadził kolejne warsztaty taneczne dla czwartoklasistów. Uczniowie klasy IV B mieli okazję popisać się swoimi umiejętnościami i zaprezentować układ choreograficzny do piosenki „Celebration” zespołu Kool and the Gang, który podziwiała Pani Dyrektor- Bogusława Włodarczyk. Czwartoklasiści poznali podstawowy krok salsy i dowiedzieli się, jak tańczyć cha- chę.
6
Projekt „Zawody w Gminie Czerniewice”
Dzieci z przedszkola w Czerniewicach wzięły udział w projekcie którego pomysłodawcami i autorkami są Pani Karolina Pluta, Pani Agnieszka Jarzębska i Pani Izabela Lechowska.
W ramach projektu przedszkolaki poznały zawód florysty i odwiedziły lokalną kwiaciarnię Pani Anny Marzyjanek W kolejnym dniu poznały zawód fryzjer dzięki uprzejmości Pani Ewy Szymczak, która gościła dzieci w swoim zakładzie fryzjerskim w Czerniewicach.
Najchętniej jednak dzieci chciały zostać strażakami. Dzięki uprzejmości strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerniewicach Panu Tomaszowi Goździk, Mateuszowi Pacocha, Grzegorzowi Rybak i Pani Natalii Świech dzieci mogły z bliska obejrzeć samochody ratowniczo gaśnicze jakimi dysponuje jednostka. Druhowie i druhna opowiedzieli przedszkolakom o swoim ciężkim a zarazem pięknym zawodzie... "Bogu na chwałę, ludziom na ratunek.."
27
Wycieczka na Zemek Królewski
- 17
Rozkład autobusów w dniach 14-16 maja
Mistrzostwa międzygminne oraz mistrzostwa powiatu tomaszowskiego w sztafetach lekkoatletycznych
W dniu 10.05.2024 w Tomaszowie Mazowieckim odbyły się mistrzostwa międzygminne oraz mistrzostwa powiatu tomaszowskiego w sztafetach lekkoatletycznych. Odbywały się one w dwóch grupach wiekowych: Igrzyska Młodzieży Szkolnej /IMS/ czyli klasa VII i VIII oraz Igrzyska Dzieci /ID/ czyli klasa VI i młodsi. Starsi uczniowie /IMS/ biegali sztafetę 4x100m i sztafetę olimpijską /800m-400m-200m-100m/ a młodsi uczniowie sztafetę 4x100m oraz sztafetę szwedzką /400m-300m-200m-100m/. Nasi uczniowie /29 osób/ startowali we wszystkich 8 sztafetach i uzyskali sporo dobrych wyników:
- Sztafeta 4x100m dziewcząt IMS /Małgorzata Golec, Milena Skoneczna, Wiktoria Galińska, Alicja Dudek/ zdobyła I miejsce w zawodach międzygminnych oraz III w zawodach powiatowych.
- Sztafeta 4x100m chłopców IMS /Brajan Heleniak, Jakub Szadkowski, Tomasz Kucharski, Marcel Łopatka/ zdobyli II miejsce w zawodach międzygminnych oraz IV w zawodach powiatowych.
- Sztafeta olimpijska dziewcząt IMS /Martyna Pałągiewicz, Maja Szydłowska, Wiktoria Galińska, Milena Skoneczna/ zdobyła I miejsce w zawodach międzygminnych oraz II w zawodach powiatowych.
- Sztafeta olimpijska chłopców IMS /Mateusz Lechowski, Gabriel Ziółkowski, Tomasz Kucharski, Marcel Łopatka/ zdobyli II miejsce w zawodach międzygminnych oraz III w zawodach powiatowych.
- Sztafeta 4x100m dziewcząt ID /Karolina Przyborek, Maja Cukier, Iga Siwczak, Nikola Szymańska/ zdobyła II miejsce w zawodach międzygminnych oraz IV w zawodach powiatowych.
- Sztafeta 4x100m chłopców ID /Wojciech Jacak, Aleksander Marcjanik, Błażej Adamczyk, Jan Kobyłecki/ zdobyli III miejsce w zawodach międzygminnych oraz VII w zawodach powiatowych.
- Sztafeta szwedzka dziewcząt ID /Julia Trębacz, Otylia Żelazek, Iga Siwczak, Nikola Szymańska/ zdobyła II miejsce w zawodach międzygminnych oraz IV w zawodach powiatowych.
- Sztafeta szwedzka chłopców ID /Mikołaj Miniak, Maciej Miniak, Filip Krukowski, Aleksander Marcjanik/ zdobyła III miejsce w zawodach międzygminnych oraz VIII w zawodach powiatowych.
Nauczycielami przygotowującymi uczniów do tych zawodów byli KONRAD KĘPA i WITOLD SZALIŃSKI.
Poniżej zdjęcia z mistrzostw powiatu w sztafetach lekkoatletycznych:
Challenge w bibliotece
Uczniowie klas I-III wzięli udział w challenge’u bibliotecznym, który rozpoczął
się pierwszego dnia wiosny, a zakończył 6 maja. Ich zadanie polegało na
codziennym czytaniu książki i kolorowaniu wiosennych listków w Dzienniku
młodego czytelnika. Wyzwanie okazało się dość trudne i wymagające.
Najwytrwalsi czytelnicy przynieśli swoje dzienniczki do biblioteki. Tu
otrzymali drobne upominki i zachętę do dalszego czytania. Zobowiązali się, że będą często odwiedzać szkolną bibliotekę.będą często odwiedzać szkolną bibliotekę.
Wycieczka do Inowłodza
Sladami swoich kolegów i koleżanek z klasy równorzędnej podążyli uczniowie klasy V b udając się na wycieczkę do Inowłodza. Wiosenny wietrzyk przeniósł ich w czasy średniowiecza i pozwolił – przy wsparciu przewodników – obejrzeć i wysłuchać historii kościoła św. Idziego oraz zamku ufundowanego przez Kazimierza Wielkiego. Słodkim podsumowaniem wyprawy żaków były lody zakupione w pobliskiej Spale. Taka lekcja historii na pewno na długo zostanie w ich pamięci
12
Mistrzostwa Polski Juniorów Kielce 01.05-05.05.2024
Najważniejsza juniorska impreza bilardowa, jaka są Mistrzostwa Polski Juniorów, miała miejsce w Kielcach w dniach 01.05-05.05.2024. Kto mógł wziąć w niej udział? Najlepsi bilardziści z ogólnopolskiego rankingu Junior Tour - tu liczyły się punkty uzyskane w 4 turniejach (chłopcy grali w odmiany 8-bil, 9-bil, 10-bil i 14/1, dziewczęta 8-bil i 10-bil) , najlepsi zawodnicy Wojewódzkich Młodzieżowych Lig Bilardowych (5 turniejów) oraz zwycięzcy eliminacji regionalnych. UKS Promyk Czerniewice reprezentowali w kategorii juniorów młodszych (rocznik 2008-2012): Krystian Kielan (ranking Junior Tour), Maciej Godala (lider Ligi Wojewódzkiej), Adrian Lewandowski (eliminacje ), Marta Staroń (ranking Junior Tour), w kategorii juniorek starszych Martyna Rybak (ranking Junior Tour). I to właśnie Martyna Rybak, absolwentka naszej szkoły, a obecnie uczennica III klasy I LO w Tomaszowie Maz. na zakończenie juniorskiej kariery zdobyła brązowy medal w odmianę 10-bil i zajęła V miejsce w odmianę 9-bil. Przez 9 lat startów wielokrotnie stawała na podium ogólnopolskich imprez zdobywając łącznie 2 medale Mistrzostw Polski Juniorów (2022, 2024), 2 medale Indywidualnych Mistrzostw Polski UKS (2016 - Kętrzyn, 2021-Kielce), 6 medali Drużynowych Mistrzostw Polski UKS ( 2016 Kętrzyn - srebrny, 2017 Kostomłoty - złoty, 2018 Kraków - brązowy, 2020 Tomaszów Maz. -brązowy, 2021 Kielce - brązowy, 2022 Krotoszyn - złoty), 2 medale - złoty i brązowy Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików, 2 medale - złoty i brązowy ogólnopolski Junior Tour Łódź 2023, kilkadziesiąt medali ligi wojewódzkiej. Marta Staroń grała w odmianę 9-bil i w swoim debiucie zajęła IX miejsce. Dla chłopców to też były pierwsze mistrzostwa tej rangi. Spotykali się przy stołach z utytułowanymi zawodnikami, medalistami Mistrzostw Europy, Mistrzami Polski, grającymi w klubach I ligi bilardowej. W odmianę 9-bil Adrian zajął wysokie IX miejsce na 32 zawodników, Maciej był XIII, a Krystian XVII. Debiut zaliczony. Serdeczne podziękowanie dla rodziców Martyny, Krystiana, Marty, Adriana i Maćka, którzy zapewnili nam dowóz do Kielc i z powrotem do domu. Hotel Faraon był bardzo przyjazny i stylowy. Teraz przed bilardzistami Promyka okres przygotowań do II turnieju Junior Tour 26 maja, do III turnieju WMLB w Łodzi, a przede wszystkim do wrześniowych Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików w Srocku (rocznik 2013-2015) oraz Indywidualnych i Drużynowych Mistrzostw Polski UKS w Kielcach ( rocznik 2008-2010) juniorzy młodsi i (2011-2016) młodzik-pupil.
11
ZSP Czerniewice organizatorem zawodów międzygminnej w piłce nożnej dziewcząt – 07.05.2024 r.
Na boisku „Orlik” w Czerniewicach odbyły się zawody międzygminne w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej (kl. VII – VIII). Naszą szkołę reprezentowały głównie dziewczęta z młodszych klas. Pomimo dużej różnicy wieku nasze najmłodsze zawodniczki nie przestraszyły się dużo starszych przeciwniczek i zdecydowanie wygrały turniej – zwyciężając w 2 meczach (3-1, 5-0) oraz jeden remisując (0-0).
Tabela końcowa zawodów:
1. Czerniewice - 7pkt.
2. Budziszewice - 4pkt.
3. Lubochnia - 4pkt.
4. Wiaderno - 1pkt.
Kadra naszej szkoły: Milena Skoneczna, Maja Szydłowska, Iga Siwczak, Maja Gromek, Justyna Kozera, Zuzanna Czyżykowska, Julia Trębacz, Marcelina Cukier, Nikola Świderek, Julia Świderek.
Sędzia główny: Konrad Kępa
Trenerzy prowadzący: Konrad Kępa i Witold Szaliński
Wycieczka do Warszawy
29 kwietnia 2024r. uczniowie klas trzecich wraz z opiekunami wzięli udział w wycieczce do Warszawy. Zwiedzanie stolicy rozpoczęli od spotkania z przewodnikiem i spaceru po Starym Mieście. Tu zobaczyli: Kolumnę Zygmunta, Zamek Królewski, Pomnik Syrenki, zabytkowe kamienice oraz Barbakan, poznali legendę o warszawskim Bazyliszku, dotykali Magicznego Dzwonu spełniającego marzenia. Pani przewodnik przedstawiła im też historię Pomnika Małego Powstańca, który upamiętnia najmłodszych uczestników powstania warszawskiego. W programie wycieczki mieli również zwiedzanie Stadionu Narodowego. Pokonując trasę „ Piłkarskie emocje” każdy miał szansę poczuć się jak piłkarz, który przygotowuje się do meczu na tym stadionie.
Na zakończenie wycieczki uczniowie odwiedzili Centrum Nauki Kopernik, gdzie mogli uczyć się przez zabawę, samodzielnie przeprowadzać różne eksperymenty i doświadczenia. Pełni wrażeń i w doskonałych humorach wrócili do swoich domów.
9
Archiwum Aktualności